Bloodorange

I'm a GoodReads user testing new waters after the serious website changes. I mostly read fiction, usually Anglophone classics/ modern classics; I like nonfiction (mostly social and cultural history), good fantasy and graphic novels. For guilty pleasure, I read advice and how-to books. I made at least two reading resolutions recently; 1. read less, live more; 2. read books which give me more pleasure. I have poor filters, and books I find stylistically pleasing tend to be depressing, so I need to do something about that; if you think you know a book that is very well written, but won't make me weep, please drop me a line.

Życie w micie

Życie w micie - Wojciech Eichelberger Najkrócej - p. Eichelberger przepisuje w tej książce "Walden" Thoreau i filozofię self-reliance na czasy korporacji, które to korporacje - zamiast polityki - reprezentują teraz największe zło (na które zapewne napatrzył się w ramach szkoleń/programów dla nich prowadzonych). Książka jest obsesyjnie wręcz antykorporacyjna, i pojęcia nie mam, kto ma być jej targetem - ludzie spoza korporacji nie do końca jej potrzebują, pracownicy korporacji, których znam, raczej zareagowaliby na ten poziom ataku wyparciem. Skądinąd podejrzewam, że odbiorca jest wtórny w stosunku do potrzeby, jaką autor odczuwa, żeby podzielić się swoim credo (korporacje są złe; banki są złe; kredyty są złe; konsumpcjonizm jest zły; bezdomni są prawdziwie wolni; przywróćmy barter). O tym samych sprawach, ale o wiele inteligentniej, pisze Margaret Atwood w "Długu", który serdecznie polecam.

Idee, które Eichelberger prezentuje, są głęboko sensowne (potrzebujemy relacji z rodziną, światem, potrzebujemy czasu i dbałości o wspólne dobro i przestrzeń publiczną), ale przedstawione z tak absolutną pewnością (ja, na przykład, jako kobieta, łaknę seksu, dzieci i życia rodzinnego), że pojęcia nie mam, jak człowiek tak absolutnie przekonany, co jest DLA LUDZKOŚCI dobre, może być bezstronnym i kompetentnym terapeutą.

Currently reading

Z: A Novel of Zelda Fitzgerald
Therese Anne Fowler
Zuleika Dobson
Max Beerbohm
How to Be a Victorian
Ruth Goodman