Bloodorange

I'm a GoodReads user testing new waters after the serious website changes. I mostly read fiction, usually Anglophone classics/ modern classics; I like nonfiction (mostly social and cultural history), good fantasy and graphic novels. For guilty pleasure, I read advice and how-to books. I made at least two reading resolutions recently; 1. read less, live more; 2. read books which give me more pleasure. I have poor filters, and books I find stylistically pleasing tend to be depressing, so I need to do something about that; if you think you know a book that is very well written, but won't make me weep, please drop me a line.

Statki, które mijają się nocą

Statki, które mijają się nocą - Zofia Chądzyńska Zabawne jest to, że wzięłam do ręki tę ksiażkę szukając czegoś, co przez jeden wieczór pomoże mi odpocząć od pracy, i po dziesięciu stronach jęknęłam; nastolatka na progu choroby psychicznej, matka pracoholiczka po fatalnym rozwodzie i depresji. Książka ta ma jednak tę niezaprzeczalną zaletę, że kończy się zdecydowanie szybciej, i chyba, choć niejednoznacznie, dobrze.

Nie jestem w stanie ocenić prawdziwości klinicznej opisanej sytuacji - czy Eryka miałaby prawo wykaraskać się z tak niewielką pomocą ze stanu graniczącego z chorobą - ale sposób poprowadzenia postaci jej, jej matki, i innych postaci wydaje mi się prawdopodobny. Na moje oko autorka nawet dociążyła sytuację, bo pewnie dużo mniejsza trauma niż przedstawiona mogłaby doprowadzić do podobnych skutków. Nie przeszkadza mi to, że książka kończy się w tym momencie, w którym się kończy, bez przeprowadzenia nas przez cały żmudny proces odbudowy relacji.

Currently reading

Z: A Novel of Zelda Fitzgerald
Therese Anne Fowler
Zuleika Dobson
Max Beerbohm
How to Be a Victorian
Ruth Goodman